Енергия

Климатици и ниски сметки – възможно ли е?

Климатикът е най-верният ни помощник, както през горещите летни месеци, така и през студените зимни дни, чиято употреба обаче може да ни излезе скъпо. 

Има ли начин да използваме климатика ефективно и в същото време икономично? – Добри новини! Да, има! 😊

Ето няколко съвета от нас, като професионалисти, за това как да намалите разходите за електроенергия и същевременно да се наслаждавате на приятна температура у дома и в офиса през цялата година.

  • Първото и най-важно условие е изборът на икономичен модел климатик – такъв с висока енергийна ефективност, който да отговаря на помещението, в което ще се използва и на неговите характеристики – топлоизолация, дограма и не на последно място – размери. Твърде голям климатик може да увеличи разходите за електроенергия, докато твърде малък може да не осигури достатъчно охлаждане или отопление. Консултацията със специалист играе решаваща роля за правилния избор.
  • От изключителна важност е и поддръжката на климатика – редовно почистване на филтрите и професионална проверка ще поддържат климатика в добро състояние, ще удължат живота му и ще осигурят икономична работа. Препоръчително е да се извършва профилактика на уреда от професионалисти поне веднъж годишно. 
  • Правилната настройка на температурата също е от решаващо значение  за ниски разходи за електроенергия. Препоръчително е да зададете температурата на климатика на около 24-25 градуса през лятото и на около 18-21 градуса през зимата. Това са комфортни температури за повечето хора и ще ви помогнат да намалите разходите си за електроенергия.
  • Повечето нови модели климатици имат функция за Икономичен режим. В този режим климатикът работи с ниска мощност или временно се изключва, когато се достигне желаната температура в помещението. Също така може да бъде включена функция за автоматично изключване, когато се достигне определено ниво на охлаждане.

Комбинацията от тези наглед прости съвети помага да се намали разходът на енергия и да се спестят пари от сметки за електроенергия, особено когато климатичната инсталация се използва продължително време. 

Ако искате още подобни съвети или пък имате други въпроси относно Вашия климатик – обадете ни се, с радост ще Ви отговорим. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *